
Опитай неустоими и здравословни десерти по Зоната! 🍰
Знаеш ли, че можеш да се наслаждаваш на вкусни десерти, без да нарушаваш баланса на тялото си? С моята дигитална книжка „21 вкусни и лесни рецепти по Зоната“ ще откриеш как да приготвяш сладки изкушения, които са не само апетитни, но и напълно съобразени с принципите на Зоната.
✅ С точни пропорции и ясни инструкции.
✅ Всеки десерт е съобразен със съотношението протеини, въглехидрати и мазнини.
✅ Ще се насладиш на сладки изкушения без вина.
Какво значи БАЛАНСИРАНО ХРАНЕНЕ ИЛИ така наречената ЗОНА?
Зоновото хранене е разработено от д-р Бари Сиърс преди повече от 30 години, за да намали възпаленията, това хранене ще ви помогне да свалите излишните килограми и да подобрите умственото и физическото си представяне, докато живеете по-пълноценен живот. Зоновата диета® е диетична програма за цял живот, основана на силна наука за намаляване на възпаленията в организма.
Как работи зоната
Балансирано хранене (Зоната)означава,че на едно хранене трябва да приемате в съответните количества ВЪГЛЕХИДРАТИ-40%, ПРОТЕИНИ-30% И МАЗНИНИ -30% .
Пример:
- Протеин – 1/3 от чинията си, добавете малко протеин, колкото размера и дебелината на дланта си. Това може да включва яйчен белтък, риба, птици, чисто говеждо месо или нискомаслени млечни продукти.
- Въглехидрати – 2/3 от чинията си, добавете много цветни зеленчуци и малко плодове. Плодовете и зеленчуците, които трябва да се избягват, са тези, които са с високо съдържание на захар (например банани, стафиди) или нишестени (например картофи, царевица).
- Мазнини – Добавете малко мононенаситени мазнини. Това може да включва зехтин, авокадо или бадеми.
Просто балансирайте чинията си при всяко хранене, като започнете хранене от сутринта -до 40 минути след ставане и хранене на всеки 3-4 часа.
Противовъзпалителни добавки
Колкото и мощно да е зоновото хранене, то е само една от трите части на пълната програма за противовъзпалително хранене на зоната, необходима за управление на възпалението.Ползите от Зоновото хранене могат да бъдат подобрени с противовъзпалителни добавки. Двете най-мощни са омега-3 мастни киселини и натурални Антиоксиданти (полифеноли).Колективно, тези три различни диетични компонента осигуряват това, което е необходимо, за да останете в Зоната.
Какви са ползите от Зоновото хранене (балансирано хранене)?
- Загуба на излишните телесни мазнини
- Поддържане на здравето за по-дълъг период от време
- Повече енергия
- Мислете по-бързо
- Контролиране на възпаленията
Именно възпаленията нарушават хормоналната комуникация в нашите клетки, което ни пречи да достигнем върхова производителност. Правенето на промени в диетата, за да стигнете до Зоната и да останете там, първоначално може да изглежда трудно, но усилията си заслужават.
Какво става, ако се храните нередовно и небалансирано, например ако се храните по веднъж на ден, и приемате само въглехидрати / тестени, сладки, и т.н.? – със сигурност ще започнат здравословни проблеми и хормонален дисбаланс.
Ето една част от симптомите на хормоналните дисбаланси:
- Повишава се апетита (особено за сладко);
- Уморявате се често и сте отпаднали;
- Наддавате килограми;
- Започват храносмилателни проблеми, подуване, тежест в корема;
- Изпадате в депресия, раздразнителност, безпокойство.
На пръв поглед Зоната изглежда трудна,но с малко повече усилия и четене ви убеждавам ,че ще свикнете и ще се радвате на по-добро здраве ,повече енергия и по-малко здравословни проблеми.
Как балансираното хранене влияе на хормоните?
Ти си това, което ядеш.
Най-добре могат да бъдат укротени хормоните, чрез балансирано хранене. Ако в менюто ви липсват подходящите храни, организмът се затруднява в поддържането на хормонален баланс. Равновесието зависи най-вече от трите основни хранителни вещества – въглехидрати, протеини (белтъчини) и мазнини.
Хранителният режим 40-30-30 цели да приемате правилното съотношение между въглехидрати, протеини и мазнини, с цел постигане на хормонален баланс, който е ключът към идеалната фигура и перфектното здраве.
Нека да разясня кои храни са източници на протеини, кои на въглехидрати и кои на мазнини?
- ПРОТЕИНИ – МЕСА, РИБА, МЛЕЧНИ ПРОДУКТИ, ЯЙЦА И СОЕВИ ПРОДУКТИ;
- ВЪГЛЕХИДРАТИ:
„ДОБРИ“ – ПЛОДОВЕ И ЗЕЛЕНЧУЦИ;
„ЛОШИ“ – ТЕСТЕНИ И СЛАДКИ ИЗДЕЛИЯ; - МАЗНИНИ:
„ДОБРИ“ – ЯДКИ, ЗЕХТИН, МАСЛИНИ, АВОКАДО, ТАХАН;
„ЛОШИ“ – ОЛИО, МАС, МАРГАРИН.
Трябва да съчетаете така чинийката си,че НА ВСЯКО ХРАНЕНЕ ДА ИМА И ОТ ТРИТЕ!
ИНФОРМИРАЙТЕ СЕ! ЧЕТЕТЕ! ПИТАЙТЕ!