Loading

Балансираното хранене има много предимства за всеки.Започвайки да се храните балансирано ,може да си спестите куп здравословни проблеми като затлъстяване, сърдечно-съдови заболявания, диабет и дори рак.Удължава продължителността на живота, предотвратява фатални заболявания и подобрява качеството на живот като цяло. Освен това балансираната диета има положителни ефекти върху очите, косата, кожата и храносмилането.

Какво е балансирано хранене?

Балансираното хранене включва всички хранителни групи. Към тях спадат млечните продукти, протеините, плодовете, зеленчуците и зърнените храни.Въглехидратите ти дават енергия. Благодарение на протеините тялото ти се бори с инфекции и изгражда и възстановява тъканите. Определени мазнини — в правилни количества — намаляват риска от сърдечни заболявания и ти помагат да се чувстваш добре.

„Опитвам се да включвам в менюто си всички хранителни групи. Не мисля, че е погрешно понякога да похапвам нещо сладко или не толкова здравословно. Но не е хубаво да се яде само това. Балансът е ключът.“ (Бренда)

Това е начин на хранене за постоянно, чрез който ще „подреждате“ хормоните си и тялото ви ще започне да работи максимално добре.

Как да се науча да се храня балансирано?

Всичко е въпрос на навик.За да изградиш навик да се храниш здравословно, е нужно да помислиш за менюто си.

„Здравословното хранене изисква планиране и често храната трябва да се приготвя вкъщи. Но усилията си заслужават, а и пестиш пари.“ (Томас)

Замени нездравословните храни със здравословни.

Например- замени белия хляб с черен,вместо сладко изяж една ябълка,купувай нискомаслени млека,сирена,кашкавал и т.н.С малки стъпки,постоянство и воля всичко се постига.

Малко теория – групи хранителни вещества
  • Въглехидрати. Тези доставят енергията на тялото, защото организмът ги преработва до глюкоза (захар). Някои храни много бързо отделят захар в кръвта и това може да създава проблеми. Прочетете какво е гликемичен индекс и защо бързите въглехидрати са непрепоръчителни.
  • Протеини (белтъчини). Протеините са инструментите, чрез които клетките вършат задачите си. Всички протеини са изградени от аминокиселини. Част от тези аминокиселини клетките ни могат да произведат сами. Другата част не могат и те се набавят с храната (незаменими аминокиселини).
  • Мазнини. Мазнините изграждат клетъчните стени, изолират и защитават органите, необходими са за синтеза на някои хормони и са източник на енергия. Тялото ни произвежда немалка част от нужните му мазнини.
  • Витамини и минерали (наричани микронутриенти). Тези са необходими за буквално всички функции на тялото – от производство на биомолекули до предаване на нервни сигнали. Без желязо например не бихме могли да дишаме.

Няма как да се научите да се храните балансирано ако не разберете коя храна какво е ,кои храни са източници на протеини, кои на въглехидрати и кои на мазнини.

  1. ПРОТЕИНИ – МЕСА, РИБА, МЛЕЧНИ ПРОДУКТИ, ЯЙЦА И СОЕВИ ПРОДУКТИ;
  2. ВЪГЛЕХИДРАТИ – ВСИЧКИ ПЛОДОВЕ И ЗЕЛЕНЧУЦИ,ТЕСТЕНИ И СЛАДКИ ИЗДЕЛИЯ;
  3. МАЗНИНИ:
    „ДОБРИ“ – ЯДКИ, ЗЕХТИН, МАСЛИНИ, АВОКАДО, ТАХАН;
    „ЛОШИ“ – ОЛИО, МАС, МАРГАРИН.

На всяко хранене трябва да има в чинията ви въглехидрати,протеини и мазнини.

Няма как да искаме да променим нещо по външния или вътрешния си свят без грам усилие!

БЪДЕТЕ ЗДРАВИ!

Leave a Comment

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *