Loading

Всички сме чували за ензимите и колко важни са те за нашето храносмилане. Това, което е важно да научим е, че те имат огромно значение не само за храносмилането, но и за нормалното протичане на всички физиологични процеси в нашия организъм.
‼До какво може да доведе ензимната недостатъчност?
Недостатъчното количество ензими води до лошо храносмилане и недобра абсорбция на хранителните вещества. Това се отразява в следните неразположения – подуване, газове, уригване, спазми, запек, киселини. Това може да доведе и до по-сериозни заболявания, тъй като ензимите и особено протеазата участват и в имунната дейност. Ако имате ензимни и храносмилателни проблеми, има риск вашата имунна система да не функционира в пълна изрядност.
‼Ензимите с напредване на възрастта.
След настъпването на 20 годишна възраст започва намаляването на натуралното производство на ензими. На всеки десет години то намалява с 13%. Така че до 40 години, това производство може да е спаднало с до 25% и докато навършите 70, тялото ви да произвежда едва 1/3 от ензимите, от които се нуждае. Нещата се усложняват, тъй като с напредването на възрастта организмът произвежда по-малко солна киселина, която е жизненоважна за активацията на храносмилателните ензими в стомаха. Голямото търсене на храносмилателни ензими намалява производството на метаболитни ензими, от които се нуждае всяка клетка в организма, за да може да функционира.
‼Повече за метаболитните ензими.
Те участват във функционирането на циркулаторните, лимфните, сърдечните, неврологичните, ендокринните, бъбречните, чернодробните и репродуктивните системи и поддържат костите, кожата, ставите, мускулите и другите тъкани. Всяка една от вашите 10 трилиона клетки зависи от тези ензими и способността им да катализират производството на енергия.
Една от най-важните функции на метаболитните ензими се извършва в кръвта. Бактериите, паразитите и гъбичките са съставени от протеини. Ензимите в кръвта и по-специално протеазата, служат за разрушаване на изградените от протеин чужди тела и по този начин ефективно прочистват кръвта. Така ензимите се справят с хроничните възпалителни процеси, които ако не се лекуват могат да доведат до автоимунни заболявания, сърдечни заболявания и дори рак. Тъй като в днешно време всяка хронична болест е причинена от възпалителни процеси, един добър начин да се предпазим от тях е като увеличим нивата на функциониращите ензими в кръвта.
‼Повишаване нивата на ензимите чрез подходящ хранителен режим.
Това може да се случи като повишите приема на сурова, непреработена храна, поглъщате по-малко калории, дъвчете по-добре храната си, избягвате дъвките. Всички сурови храни съдържат ензими, но особено богати са кълновете на бобовите растения и техните семена. Други богати храни са: папая, ананас, манго, киви, грозде, авокадо, суров мед (ензимите се съдържат в слюнката на пчелите), пчелен прашец, студенопресован зехтин и кокосово масло, сурови меса и млечни продукти. Чрез консумацията на тези храни вие си осигурявате аминокиселини и ензимни ко-фактори, необходими за повишаване на вашата натурална ензимна продуктивност. Другият начин е да се намали приемът на калории, тъй като човек изразходва до 80% от енергията си, за да храносмила. Намалявайки нуждата от храносмилателни ензими, вашето тяло се концентрира върху производството на метаболитни ензими. Защо се налага обаче да дъвчем добре? Дъвченето стимулира слюнкоотделянето и колкото повече дъвчем, толкова повече ще се облекчи работата на ензимите в стомаха и червата. Дъвката на свой ред заблуждава тялото, че нещо се храносмила, като същевременно се натоварват ненужно храносмилателните ензими.
❓Кога да прибегнем към добавките и как да ги изберем?
Ако чувствате подуване, стомашен дискомфорт или запек, може би нивата на ензимите ви са ниски и е добре да вземате ензими под формата на добавки към вашето сурово меню. Суплементите с храносмилателни ензими се приемат с храната. Вашите ензимни добавки трябва да отговарят на следните изисквания:
• Да съдържат комбинация от различни видове ензими, за да може да се смилат различните съставки на погълната храна;
• Съставките трябва да са висококачествени, натурални, без алергени и добавки;
• Трябва да е посочена ензимната сила на всяка съставка, а не само количеството й;
• Производителят трябва да е осигурил строг контрол на качеството и на ефективността на продукта.
Ако веднъж осъзнаете колко са важни ензимите дори и на клетъчно ниво, вие ще се постараете да добавите свежи, сурови храни към менюто си. Погрижете се профилактично за здравето, си преди да е станало късно.

Leave a Comment

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *