Loading

Проучванията показват че, голяма част от населението страдат от мигрена, като жените страдат около три пъти по-често в сравнение с мъжете.Мигрената е хронично заболяване, протичащо като извънредно силно главоболие, което обикновено засяга само едната страна на главата, придружено от пулсираща болка, която продължава от няколко часа до няколко дни. Често мигрената е придружена от гадене, повръщане, нарушения във възприятията и координацията, проблеми със съня, повишена чувствителност към светлина и шум, както и резки промени в настроението. 

Конкретната причина за мигрената все още не е напълно изяснена, но се предполага, че основна роля имат генетиката, фамилната обремененост, увреждането на нервите, хормоналният дисбаланс, възпаленията в организма, недоспиването, стрес и безпокойство, гладуването и недостигът на хранителни вещества, сетивните дразнения като ярка светлина и силни звуци, острите миризми, климатичните промени, дехидратацията, приемът на някои лекарства, консумацията на определени храни и добавки.
Има разнообразни природни средства и начини за справяне с мигрената, които имат различен ефект при всеки, проверете кой е най-ефикасен за вас.

Храните, които могат да помогнат за предотвратяване или намаляване на болката при мигрена са:

  • Храни, богати на Омега-3 мастни киселини
  • Пресни плодове и зеленчуци
  • Храни, богати на магнезий
  • Храни, богати на протеин 
  • Храни, богати на витамини от група В

Храните, които могат да провокират главоболие и мигрена са:

  • бял хляб и тестени продукти
  • продукти с добавена захар
  • млечни продукти, сладолед и зрели сирена
  • шоколад
  • ферментирали храни и пушени меса
  • храни с изкуствени подсладители и овкусители, храни, съдържащи мононатриев глутамат
  • студени и пържени храни

Дефицит на витамини и минерали също е причина за появата на мигрена.Най-препоръчителните витамини за справяне с мигрената са:

Витамини от групата В – Има доста проучвания, които доказват, че тези витамини може да бъдат ефикасени при мигрена.В проучване, публикувано в European Journal of Neurology, 23 участници са приемали витамини от групата В в продължение на 6 месеца, в резултат на което продължителността на главоболието при тях е намаляло с около 50% след третия месец.Едни от най-богатите на витамин В са водораслите АФА ,съдържат също микроелементи,много витамини и минерали,които подпомагат за прочистване на клетките,имат успокояващ ефект,енергия – до 20 пъти повече хлорофил от растенията,алкализират организма – за добро здраве и профилактика на болестите, в това число и мигрената.

Витамин D – Изследователите тепърва започват да изследват каква роля може да играе витамин D при мигрена. Няколко проучвания предполагат, че допълнителният прием на витамин D може да помогне за намаляване на честотата на пристъпите. Преди да започнете да приемате добавки, попитайте Вашия лекар от колко витамин D се нуждае тялото Ви.

Коензим Q10 – Коензим Q10 (CoQ10) е вещество, което изпълнява важни функции в човешкото тяло, подпомага генерирането на енергия в клетките и ги защитава от окислително увреждане. Доказано е, че хората, страдащи от определени заболявания, имат по-ниски нива на CoQ10 в кръвта си. Поради тази причина изследователите проучват свойствата на CoQ10 при мигрена.Проучване от 2005 г. установи, че приемането на 100 mg CoQ10 три пъти дневно може да намали честотата на мигрената с около 50%. Учените заключават, че това вещество може да намали честотата на главоболието.

Други начини за справяне с болката при главоболие и мигрена

Намаляване на стреса – изследванията показват, че физическия и емоционалния стрес могат да увеличат болката при главоболие и дори да предизвикат мигрена. Когато човек е под стрес се нарушава кръвообращението, а това може да доведе за разширяване или свиване на кръвоносните съдове, които достигат до главата. Опитайте да сведете стреса до минимум със средства от природата.

Достатъчно сън – липсата на сън особено в комбинация с високи нива на стрес и тревожност може да предизвика мигрена чрез повишаване на възпалението и засягане на хормоналните нива. Внимавайте и да не прекалявате, 7-9 часа сън за достатъчни за денонощие, тъй като изследванията показват, че прекалено много сън също може да увеличи главоболието и да влоши мигрената.

Балансиране на хормоните – проучванията показват, че хормоналните промени в организма са рисков фактор за пристъпите на мигрена като пуберитета при подрастващите,  времето на и преди менструалния цикъл, през бременността и по време на менопаузата при жените. Начините за естествено балансиране на хормоните включват здравословен начин на хранене, достатъчно движение и почивка, използване на различни адаптогенни билки и други.

Движение – леките тренировки са полезни за предотвратяване на главоболието, защото намаляват нивата на стрес, помагат за балансиране на хормоните, подобряват качеството на съня и помагат за намаляване на възпалението.

Медитация, техника на  дълбокото дишане, масажи и други техники за релаксация – всички тези техники помагат за намаляване нивата на стрес и напрежението в мускулите, подобряват кръвообращението, контролират кръвното налягане и помагат за намаляване на болката при главоболие и мигрена.

СПОДЕЛЕТЕ!

Leave a Comment

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *