Балансираното хранене е най-здравословното хранене за човешкото тяло.За да се храните балансирано,трябва на едно хранене да приемате ВЪГЛЕХИДРАТИ, ПРОТЕИНИ И МАЗНИНИ .Също така е много важно да добавите към режима си необходимите витамини и минерали,които в днешно време е трудно да се добавят от храната.
Групи хранителни вещества:
- Въглехидратите – има различни видове въглехидрати – някои добри, други лоши, но всички те са основният източник на енергия за тялото. Затова е важно да ги запазим в храната си.
- Протеините (белтъчини) – протеинът се използва от тялото за изграждане и реконструкция на увредени мускули, кости, косми, кожа и други тъкани.Те са инструментите, чрез които клетките вършат задачите си. Всички протеини са изградени от аминокиселини. Част от тези аминокиселини клетките ни могат да произведат сами. Другата част не могат и те се набавят с храната (незаменими аминокиселини).
- Мазнините – Много хора приемат, че яденето на мазнини, чисто и просто, те прави дебел… само че не е така.Мазнините изграждат клетъчните стени, изолират и защитават органите, необходими са за синтеза на някои хормони и са източник на енергия.
- Витамини и минерали (наричани микронутриенти). Тези са необходими за буквално всички функции на тялото – от производство на биомолекули до предаване на нервни сигнали. Без желязо например не бихме могли да дишаме.
За да се храните балансирано е важно да приемате в съответните количества ВЪГЛЕХИДРАТИ-40%, ПРОТЕИНИ-30% И МАЗНИНИ -30% .Това значи просто да балансирате чинията си при всяко хранене.
Какви са ползите от балансирано хранене?
- Загуба на излишните телесни мазнини
- Поддържане на здравето за по-дълъг период от време
- Повече енергия
- Мислете по-бързо
- Контролиране на възпаленията
Именно възпаленията нарушават хормоналната комуникация в нашите клетки, което ни пречи да достигнем върхова производителност. Правенето на промени в диетата, за да стигнете до баланс и да останете там, първоначално може да изглежда трудно, но усилията си заслужават.
Какво става, ако се храните нередовно и небалансирано, например ако се храните по веднъж на ден, и приемате само въглехидрати / тестени, сладки, и т.н.? – със сигурност ще започнат здравословни проблеми и хормонален дисбаланс.
Ето една част от симптомите на хормоналните дисбаланси:
- Повишава се апетита (особено за сладко);
- Уморявате се често и сте отпаднали;
- Наддавате килограми;
- Започват храносмилателни проблеми, подуване, тежест в корема;
- Изпадате в депресия, раздразнителност, безпокойство.
На пръв поглед Балансираното хранене изглежда трудна,но с малко повече усилия и четене ви убеждавам ,че ще свикнете и ще се радвате на по-добро здраве ,повече енергия и по-малко здравословни проблеми.
Как балансираното хранене влияе на хормоните?
Ти си това, което ядеш.
Най-добре могат да бъдат укротени хормоните, чрез балансирано хранене. Ако в менюто ви липсват подходящите храни, организмът се затруднява в поддържането на хормонален баланс. Равновесието зависи най-вече от трите основни хранителни вещества – въглехидрати, протеини (белтъчини) и мазнини.
Хранителният режим 40-30-30 цели да приемате правилното съотношение между въглехидрати, протеини и мазнини, с цел постигане на хормонален баланс, който е ключът към идеалната фигура и перфектното здраве.
ПРАВИЛА,КОИТО ТРЯБВА ДА СПАЗВАТЕ!
- Хранене на 3-4 часа.
- На всяко хранене въглехидрат,протеин,мазнина.
- 30 мин. преди хранене 1ч. вода (старайте се да пиете по 1,5 – 2 литра вода на ден)
- Без подсладени напитки
Ако се научите да спазвате блоковете (информация за блоковете ще намерите тук) и правилата със сигурност ще имате резултати.Тялото ще намери своя баланс,хормоните ще се регулират,а от там по-малко възпаления и болести.
В днешно време много от хората,освен ,че се насочват към балансираното хранене,добавят и хранителни добавки в своя режим,за още по-добри резултати,засилване на имунитета и поддържане нивото на нужните витамини,минерали и микроелементи.
Нека да разясня кои храни са източници на протеини, кои на въглехидрати и кои на мазнини?
- ПРОТЕИНИ – МЕСА, РИБА, МЛЕЧНИ ПРОДУКТИ, ЯЙЦА И СОЕВИ ПРОДУКТИ;
- ВЪГЛЕХИДРАТИ:
„ДОБРИ“ – ПЛОДОВЕ И ЗЕЛЕНЧУЦИ;
„ЛОШИ“ – ТЕСТЕНИ И СЛАДКИ ИЗДЕЛИЯ; - МАЗНИНИ:
„ДОБРИ“ – ЯДКИ, ЗЕХТИН, МАСЛИНИ, АВОКАДО, ТАХАН;
„ЛОШИ“ – ОЛИО, МАС, МАРГАРИН.
Трябва да съчетаете така чинийката си,че НА ВСЯКО ХРАНЕНЕ ДА ИМА И ОТ ТРИТЕ!
АКО БЕШЕ ПОЛЕЗНО ЗА ВАС,СПОДЕЛЕТЕ ПУБЛИКАЦИЯТА,ЗА ДА ДОСТИГНЕ ДО ПОВЕЧЕ ХОРА!
БЪДЕТЕ ЗДРАВИ!
Pingback: Каква е връзката между храната и настроението? - Здраве и Природа