Loading

През последните десетилетия се наблюдава пренасочване на потребителите и селското стопанство към биологични храни. Едно време достъпът до органична храна беше сравнително труден, но сега всеки може да го получи.

Но както при всичко ново, има някои митове за органичните храни по отношение на тяхното качество и хранителна стойност. Да видим кои са те.

За да може един продукт да се счита за органичен, той трябва да бъде сертифициран като органичен.

Вярно е. За да може един продукт да се счита за органичен, той трябва да е бил култивиран, преработен и пуснат на пазара в съответствие с определени правила, определени от Европейския съюз, и трябва да е сертифициран от одобрени органи за инспекция и сертифициране на биологични храни. Отглеждането се отнася не само до начина, по който се отглеждат растенията, но дори и до използваните суровини, които също трябва да бъдат документирани органични. Ако дадена храна съдържа определени органични суровини, тогава тя трябва да посочи процента на съставките, които са органични на етикета за хранене, но това не прави храната органична.

Хранителната стойност на органичните и конвенционалните храни е една и съща.

Мит. Въпреки че много проучвания показват, че макронутриентите, съдържащи се в органичните и конвенционалните храни, не се различават значително един от друг (въглехидрати, мазнини и протеини), същото не изглежда да е вярно за микроелементите. По-специално, много проучвания показват, че органичните храни съдържат по-висока концентрация на определени витамини и минерали (витамин С, желязо, магнезий, фосфор и др.). Докато хранителната стойност на органичните храни се влияе от използването на пестициди и добавки, калориите и макронутриентите се определят от условията на околната среда като климат и почва.

Органичната храна е по-екологична.

Истина. В допълнение към своята хранителна стойност и ползи за здравето, биологичните храни допринасят за опазването и защитата на околната среда. Биологичното земеделие не натоварва почвата и водата със синтетични торове и пестициди, като по този начин допринася пряко за здравето на потребителите и косвено за биологичното разнообразие и опазването на околната среда.

Органичната храна има пестициди съгласно границите, установени от компетентната агенция за безопасност на храните на Европейския съюз.

Мит. В биологичното земеделие не се използват пестициди, лекарства или изкуствени добавки. Според законите за безопасност на храните на Европейския съюз, биологичните храни не трябва да имат остатъци от пестициди (0 ppm), за разлика от конвенционалните храни, за които се изисква да имат остатъци в безопасни граници. В биологичното земеделие се използват алтернативни методи за защита на сеитбата, като тор, сеитбообращение и добавяне на насекоми за борба с плевелите.

Органичните храни са по-добри по вкус и аромат от конвенционалните продукти.

Истина. Органичната храна, поради факта, че не се добавят пестициди и пестициди, е по-вкусна и по-богата на аромат. Причината е, че лекарствата и хормоните изглежда променят органолептичните характеристики на храните.

Органичната храна може да бъде обогатена с вещества като микроелементи.

Мит. Според законодателството не е разрешено добавянето на каквото и да е вещество или добавка към биологичните храни. Причината е, че терминът органичен се отнася не само до отглеждането, но и до преработката и разпространението на храната. Поради това не се допуска използването на консерванти, багрила, подобрители на вкуса, както и хранителни вещества.

Органичната храна е по-скъпа от конвенционалната храна.

Истина. Причината е, че суровините, дори процесът на отглеждане, преработка и маркетинг на биологични храни, са по-скъпи от тези на конвенционалното отглеждане, което оказва влияние върху крайната цена на храната. Освен това фактът, че няма процес, който да гарантира по-голямо запазване на плодовете и зеленчуците, води до по-малък обем на производство и органични храни, различаващи се по външен вид, размер и дори цена.

Органичната храна е далеч по-добра както по отношение на здравето на потребителите, така и по отношение на въздействието, което оказва върху околната среда. Поради тази причина, който може да си го позволи, би било по-добре да предпочете органична храна.

Галина Вълчева /Здравен консултант, Нутриционист/

Възпитаник на катедрата ПХК(PHC) Лондон – Колеж по хомотоксикология и нутрициология.

СПОДЕЛЕТЕ!

Leave a Comment

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *