Loading

Какво представляват полифенолите?

Полифенолите са растителни съединения, които естествено се срещат в растителните храни, като плодове, зеленчуци, билки, подправки, чай, черен шоколад и вино.

Те могат да действат като антиоксиданти, което означава, че могат да неутрализират вредните свободни радикали, които иначе биха увредили клетките ви и биха увеличили риска от състояния като рак, диабет и сърдечни заболявания.

 Полифенолите намаляват възпаленията, което се смята за основната причина за много хронични заболявания.Червено вино, черен шоколад, чай и горски плодове са едни от най-известните източници. И все пак много други храни също предлагат значителни количества от тези съединения.

Полифенолите са полезни растителни съединения с антиоксидантни свойства, които ви помагат да сте здрави и ви предпазват от различни заболявания. Те могат да бъдат разделени на флавоноиди, фенолна киселина, полифенолни амиди и други полифеноли.

Ползите за здравето от приема на полифеноли

Могат да понижат нивата на кръвната захар -Полифенолите могат да помогнат за понижаване на нивата на кръвната Ви захар, допринасяйки за по -нисък риск от диабет тип 2.

Могат да намалят риска от сърдечни заболявания-Добавянето на полифеноли към вашата диета може да подобри здравето на сърцето.

Могат да предотвратят образуването на кръвни съсиреци-Полифенолите могат да помогнат за намаляване на процеса на агрегация на тромбоцитите, като по този начин предотвратяват образуването на кръвни съсиреци

Могат да предпазят от рак-Изследванията последователно свързват диетите, богати на растителни храни, с по -нисък риск от рак и много експерти смятат, че полифенолите са отчасти отговорни за това

Могат да насърчат здравословното храносмилане-Полифенолите могат да бъдат от полза за храносмилането, като насърчават растежа на полезните чревни бактерии, като същевременно отблъскват вредните.

Могат да стимулират мозъчната функция-Богатите на полифеноли храни могат да засилят фокуса и паметта ви.

Някои от храните, в които има съдържание на полифеноли:

  • Ябълки
  • Кайсии
  • Черна арония
  • Черно и червено френско грозде
  • Горски плодове
  • Бадеми
  • Кестени
  • Лешници
  • Ленено семе
  • Зеленчуци и др.

Количеството полифеноли в храните може да варира в зависимост от това къде се отглеждат, как се приготвят и дали са биологични или произведени по конвенционален начин. За оптимално здраве се нуждаем от постоянна консумация на много плодове и зеленчуци всеки ден, за да поддържаме необходимите нива на полифеноли.

Въпреки ползите за здравето чрез полифенолите, само 1 от 10-ма възрастни хора приемат препоръчителният прием на плодове и зеленчуци на ден. Диетолозите насърчават хората да консумират 1 и половина до 2 чаши с плодове и от  2 до 3 чаши зеленчуци на ден, като част от здравословна диета.
Въпреки тези препоръки, нашият дневен прием не се доближава до препоръчителните дози и тези храни, които консумираме, са с по-високо съдържание на въглехидрати и по-ниско съдържание на полифеноли. 

Консумираното количество на ден полифеноли варира от 500 mg до 1500 mg на ден.Средно по 1000 mg дневно.Тъй като малко хора приемат препоръчителните нива на плодове и зеленчуци, може да ви помогне да постигнете тези нива чрез прием на хранителна добавка.

Растенията произвеждат Полифенолите и с тяхна помощ те получават защита от слънчевите  лъчи и от болести.Основната положителна роля на полифенолите е тяхното благоприятно действие върху свободните радикали, като ограничават вредното влияние на оксидативния стрес.

И като за финал-полифенолите са много полезни за организма,имат антиоксидантно действие,които предпазват от сериозни болести,възпаления и настинки.Приемайте полифеноли под формата на добавки,за да сте сигурни че сте осигурили нормалната дневна доза на организма.

СПОДЕЛЕТЕ!

Leave a Comment

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *