Предменструалният синдром е изключително често срещано състояние, което влияе на около 90% от менструиращите жени.

Предменструалният синдром е състояние, което влияе на женското физическо здраве, емоционално състояние и поведение по време на определени дни от менструалния цикъл (най-често около и по време на менструация). 

 

Симптоматиката и продължителността на ПМС е индивидуална и може да се проявява в различни съчетания за различните периоди. Въпреки краткотрайното неразположение, в повечето случаи предменструалният синдром протича с остри сигнали и въпреки, че е краткосрочно неразположение може да попречи нормалния ви начин на живот.

КАКВИ СА ПРИЧИНИТЕ ЗА ПОЯВАТА НА ПМС?

Много специалисти смятат, че появата на ПМС е свързана с промяна в половите хормони и нивата на серотонин и допамин в началото на меструалния цикъл. 

Нивата на естроген и прогестерон се увеличават последователно в определен момент в месеца.За настъпване на менструалния цикъл се случват множество процеси в женската полова система. Процеси на увеличаване на едни и намаляване на други хормонални нива. При това повишаване или намаляване на двата най-важни и контролиращи тези процеси хормони, се случва кратък дисбаланс в нивата на серотонина. Серотонинът е моноаминен невротрансмитер, който се синтезира в определени неврони на централната нервна система. Неговата задача се свързва с регулиране на жизненоважни органични функции като нива на телесна температура, настроение кръвосъсирване и други.

Прогестеронът подготвя тялото за настъпването на евентуална бременност, да се удебели лигавицата на матката, за да може оплодената яйцеклетка да се имплантира по-добре. Ако не настъпи оплождане и жената не е бременна, тогава това жълто тяло изчезва, нивата на естрогена и на прогестерона спадат и настъпва менструация. Този сложен процес всъщност осигурява съвършена хармония в организма. Но и най-малкото отклонение в него нарушава този крехък баланс и може да доведе до редиица неразположения, като всички симптоми, свързани с ПМС, като промени в настроението, тревожност и раздразнителност.

СИМПТОМИ НА ПМС

Сериозността на симптомите може да варира от месец на месец, като симптомите на предменструален синдром включват: подуване и болки в корема, болки в гърдите, акне, изострен апетит (особено за сладко), запек, диария, мигренозно главоболие, чувствителност към светлина и звук, умора, раздразнителност, нарушения и промени в съня, тревожност, депресия, тъга, емоционални изблици. Активирането им се случва предимно от 3 до 10 дни преди стартирането на редовната менструация.

ЛЕЧЕНИЕ НА ПМС

Известни са редица средства за справяне с предместруалния синдром. Характерното за повечето препарати е, че те се справят главно със симптоматиката, но сметка на това са агресивни към общото ви здраве. Освен това често сред нежеланите им ефекти е пристрастяване или намаляващо действие при продължителен прием. ПМС изисква лечение съставено от два компонента- хранителен режим и натурални хранителни добавки.

Хранителния режим може в пъти да облекчи симптомите на предменструален синдром. Препоръчително е тя да бъде с ниско съдържание на хидрогенирани мазнини и захар. Набавянето на храна съдържаща фибри, минерали и витамини е способна да промени отговора на организма при подобни хормонални промени.

Важен е изборът на хранителна добавка, за набавянето на важните микро- и макроелементи, тъй като храната не винаги успява да достави всичко за потребностите на организма в това отношение.

 

Водорасли АФА

  • Един от най-пълноценните и ефикасни природни хранителни източници.
  • Осигуряват широк спектър хранителни елементи, включително витамини, минерали, антиоксиданти, протеин, аминокиселини, мастни киселини и невропептиди.

Мака ЕНЕРГИЯ

Мака Енергия е комбинация от взаимнодопълващи се съставки с адаптогенни свойства. Това означава, че притежава способността да балансира и стабилизира системите на тялото с натурални средства.

Крем Муун Райз

Муун Райз съчетава екстракт от известния див сладък картоф с други билки, избрани заради тяхната съвместимост. Допълнително в продукта са добавени алое вера, както и жожоба.Подпомага правилната функция на яйчниците,подобрява  хормоналния баланс,облекчава предменструалния синдром (ПМС)

Полезни навици 

Има редица действия, които могат да се предприемат, за да се облекчат симптомите. 

Приемът на голяма количество течности и в конкретност вода е изключително полезно, тъй като тя има оптимално осмотично налягане и е незаменима за организма. Други напитки могат да бъдат чайове и фрешове, но определено не сокове с консерванти и газирани напитки.

Подобряването на диетата също е от значение като яденето на здравословна храна, която включва голямо количество пресни плодове и зеленчуци, намаляване на захарта, солта, кофеина и алкохола.

Приемът на витамини и минерали също влияе на цялостното здраве на организма и ПМС. В частност са препоръчителни витамини от B групата и магнезий. Приемът на витамин D също намалява симптомите на ПМС. 

Отделянето на достатъчно време за почивка и сън също намалява умората и подобрява настроението. Препоръчителни са поне осем часа сън на ден

Появата на симптомите е характерна за конкретен етап от ментруалния цикъл (най-често от началото на овулацията до края на менструацията). Затова се счита, че причините са свързани с нарушение в хормоналния баланс. 

За съжаление, хормоналният баланс е тясно свързан с други невротрансмитери в мозъка, което дава отражение на поведението, настроението и цялостното психично здраве. Именно заради това голяма част от влошаванията на ПМС са свързани със състояния като депресия, тревожност и т.н.

СПОДЕЛЕТЕ!

Leave a Comment

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *