Loading

От д-р Сара Готфрид /учен, изследовател, конектор, лекар с 25-годишен опит и автор на четири бестселъра на „Ню Йорк Таймс„.

Как е щитовидната жлеза?

Знаете ли нивото на тиреостимулиращия хормон (TSH)? Смята се, че около 60 милиона американци, както мъже, така и жени, се борят с проблеми с щитовидната жлеза. Повечето не го знаят. Жените се борят с щитовидната жлеза повече от мъжете. Често срещан признак на проблем с щитовидната жлеза е трудността да отслабнете, въпреки че правите всички „правилни неща“ по отношение на диетата и упражненията. Това е, което аз наричам устойчивост на загуба на тегло. Звучи ли ви познато? Прочетете, за да научите повече за това как щитовидната жлеза влияе на теглото и метаболизма ви.

Какво представлява щитовидната жлеза и какво прави?

Щитовидната жлеза отделя хормони, които регулират дейността на почти всяка клетка в тялото ни. Тя контролира чувствителността на организма към други хормони, като естроген и кортизол. Регулира колко бързо изгаряме калории и поддържа метаболизма ни, което обяснява защо контролът на теглото е такъв проблем, когато щитовидната жлеза е извън контрол. С други думи, щитовидната жлеза е вашият собствен метаболитен термостат.

Защо Лекарите Подценяват Проблемите С Щитовидната Жлеза?

Конвенционалните лекари често реагират със скептицизъм, присмех и дори враждебност към жените, които искрено молят за помощ от щитовидната жлеза. Има няколко причини за това. Едната е, че лекарите са добронамерени, но печално недостатъчно информирани за щитовидната жлеза, по-специално за това, което се счита за нормални граници за хормоните на щитовидната жлеза.

Друга причина е, че жените са обезсилени в кабинета на лекаря. Чувала съм безброй истории от собствените си пациенти, както и от моята онлайн общност за жени, които се отхвърлят с потупване по гърба и забележката: „Просто остаряваш“, в отговор на оплаквания от щитовидната жлеза. От години съм на мисия да усиля посланието около здравето на щитовидната жлеза и да помогна на хората, които се борят ненужно поради ниската функция на щитовидната жлеза.

Какви са причините за дисфункция на щитовидната жлеза?

Една от най-честите причини за ниска функция на щитовидната жлеза е автоимунният тиреоидит, известен като Хашимото или накратко „Хаши“. При това заболяване собствената имунна система на тялото ви атакува щитовидната жлеза, причинявайки възпаление и свръхпроизводство на хормони на щитовидната жлеза. Това е последвано от недостатъчно производство на хормоните на щитовидната жлеза. Много жени имат „изблици“ на повишена имунна атака. Диагностицира се с кръвен тест, за да се провери за антитела срещу щитовидната жлеза, антителата на щитовидната пероксидаза и антитиреоглобулиновите антитела.

Дефицитът на селен също може да доведе до ниска функция на щитовидната жлеза. Вярвам, че селенът е най-важният минерал за здравето на щитовидната жлеза и освен ако не ядете от компостирана почва, се съмнявам, че получавате достатъчно от храната си.

Тъй като излагането ни на ендокринни разрушители се е увеличило, се е увеличила и честотата на заболяванията на щитовидната жлеза в Съединените щати, особено за рак на щитовидната жлеза и автоимунни заболявания на щитовидната жлеза.

След родилен хипотиреоидизъм

Хипотиреоидизмът е един от основните дисбаланси, които жените са изложени на риск за след родилния период. След раждането около 7% от жените развиват това, което се нарича след родилен тиреоидит, когато имунната система атакува щитовидната жлеза, причинявайки промени в настроението, летаргия, изтъняване на косата и трудности при загуба на тегло. Жените с изходни тиреоидни антитела преди бременността са много по-склонни да развият след родилен тиреоидит.

Връзката между перименопаузата, щитовидната жлеза и наддаването на тегло

Ако навлизате в годините на средната възраст, вероятно сте забелязали, че вече не е толкова лесно да поддържате теглото си и това, което е работило в миналото, вече няма същия ефект. Защо жените изглежда, че наддават тегло почти за една нощ, тъй като те навлизат по-близо до менопаузата?

Една от основните причини за увеличаване на теглото в перименопаузалните години, е забавянето на метаболизма. Можете да припишете намаляването на метаболизма на тиропаузата, промените в нивата на естроген и повишения кортизол.

Както беше обсъдено по-рано, хормоните на щитовидната жлеза контролират как изгаряме калории и поддържат метаболизма ни да не стане твърде бавен. Те често излизат от равновесие, когато остареем. Това е тенденция, която е обозначена като „тиропауза“. Наддаването на тегло е резултат от недостатъчно активна щитовидна жлеза, както и слабост и умора.

Кетогенните диети могат да повлияят на щитовидната жлеза

За да се борят с наддаването на тегло, което привидно се появява за една нощ, особено около областта на корема, жените започват ограничителни диети за намаляване на въглехидратите. Ето защо много жени се обръщат към кетогенната диета. Те виждат, че работи толкова добре за мъжките колеги, но се оказва, че кето не е толкова успешно при жените. Една от целите на новата ми книга „Жени, храна и хормони“ беше да открия защо нисковъглехидратната диета с високо съдържание на мазнини като кето не предлага на жените същите резултати за отслабване като мъжете.

Жените се нуждаят от въглехидрати

Оказва се, че жените се нуждаят от въглехидрати за щитовидната си жлеза. Ограничаването на въглехидратите може да повлияе на нивата на хормона на щитовидната жлеза, обратен Т3. Обратният Т3 (rT3) е неактивен метаболит на Т4 и осигурява механизъм за забавяне на метаболизма, за да се спести енергия. Той осигурява система за обратна връзка, за да ви държи в баланс при нормални условия. Въпреки това, ако тялото ви е стресирано или на диета с ограничени калории, се изпраща сигнал за промяна на съотношението и произвеждате повече обратен Т3 и метаболизмът ви се забавя. Това е често срещан проблем при жените на кетогенна диета и rT3 е един от биомаркерите, които проверявам при пациенти, които ми казват, че са опитали кето и не са работили за тях.

Част от причината, поради която написах новата си книга „Жени, храна и хормони“, беше да намеря по-добре формулиран план за тези пациенти, където все още работим с кетоза за отслабване или каквато и да е тяхната здравна цел, но променяме плана. Например, насърчавам жените в плана да ядат много пребиотични въглехидрати и да им помогна да проучат каква е тяхната въглехидратна толерантност като начин да помогнат с функцията на щитовидната жлеза.

Всички хормони в женското тяло се влияят от храната, която поемаме!

Източник на статията: www.saragottfriedmd.com

Превод: Галина Вълчева

СПОДЕЛЕТЕ!

Leave a Comment

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *