Loading

Повечето хора си  мислят,че през лятото не бива да говорим за витамин Д. Понеже разполагаме с достатъчно слънчеви лъчи,излагането на слънце 30 минути дневно може да ни осигури необходимият минимум от него, който ни зарежда със здраве, добър имунитет и настроение. Но, наистина ли е така……….

Уви, лятото вече не е достатъчният фактор, който да ни гарантира получаването на дневните потребности от витамина. Често горещините ни спират да излизаме или това е в прохладните часове вечер, през деня навън стоим на сянка, ползваме козметика със защитен фактор… Начинът ни на живот налага да бъдем нащрек за някои оплаквания независимо, дори че сме в сезона на слънчевия витамин Д.

Витамин Д е прохормон, който се синтезира, освен от кожата при контакт с ултравиолетовите лъчи, и от панкреаса и черния дроб. Неговият недостатък засяга 36 други органа в тялото ни. Най-голямо е значението му за здравето на костите и мускулите, както и за имунитета и превенцията на рак.

ЕТО И НЯКОИ ОТ СИМПТОМИТЕ, КОИТО МОЖЕ ДА СА СВЪРЗАНИ С ДЕФИЦИТ НА ВИТАМИН Д:

-Витамин Д подпомага абсорбцията на калция и участва в укрепването на костите, дефицитът му се отразява на състоянието на костната плътност и ставите,което води до остеопороза. Препоръчително е при болки в ставите и костите да се проведе консултация с лекар и се измерят нивата на витамина в кръвта.

  • Болката в мускулите зависи от натоварването и физическата активност. Естествено, при инцидентно натоварване е нормално да се усеща дискомфорт, но когато се изпитва болка извън това, е много вероятно оплакванията да се дължат на витамин Д, както и показва изследване, в което при 71% от пациенти, изпитващи хронична болка се установява такъв.
  • Честото боледуване, склонността към простуда и други обичайни и по-сериозни инфекции и заболявания, означава, че имунитетът е накърнен. Това може да се дължи на дефицит на витамин Д. Бавното възстановяване също е част от този проблем. Ако забелязвате, че раничките ви заздравяват прекалено бавно, то може да не е само заради неправилната им обработка, среща с вода, висока кръвна захар, но и заради липсата на достатъчно съпротивителни сили в организма да се борят с инфекцията и да се справят с възпалителния процес.
  • Възможно е при анемия или дори неадекватно количество на червените кръвни клетки също да има дефицит на витамин Д. В този смисъл добре е да се обръща внимание на всяко необяснимо чувство на на умора и слабост.
  • Витамин Д има връзка с управлението на настроението ни – в части на мозъка се намират негови рецептори, които отговарят за регулирането му. Това обяснява склонността към емоционални разстройства, като депресия, при наличие на негов дефицит.
  • Знаем, че стресът влияе и на външния вид на косата, но косопадът също може да е свързан с дефицит на слънчевия витамин. Неговите нива се свързват със състояние като алопеция ареата, което представлява автоимунен процес. При него се наблюдават загуба на коса на определени участъци на скалпа.

КАК ДА ИЗБЕГНЕМ ПРОБЛЕМИТЕ?

Особено през слънчевото полугодие си създадете дневен график, когато да излизате и оставате кожата за 20-30 минути на директна не силна слънчева светлина. През лятото това може да е във времето до 10 часа.

Включете продуктите, богати на витамин Д, в менюто си постоянно, а не само от време на време. Такива храни са: риба, морски дарове, гъби, яйца, мляко и млечни продукти, овесени ядки и др.

В случай, че предпочитате вегетарианския начин на хранене помислете за хранителни добавки, които да компенсират липсата на храните, богати на витамин Д. За предпочитане е да се насочите към добавки добити от естествени източници.

Разгледайте Органичния витамин ДЕстествена подкрепа за кости, мускули, зъби и имунитет

Хранителната добавка е препоръчителна и за хората, които страдат от бедно хранене, ниска абсорбция на хранителните вещества като болест на Крон, хроничен панкреатит, цьолиакия и др. При напреднала възраст и за хора с потъмняла кожа витаминът също носи здраве.

Ако ви е харесала статията споделете я с приятели чрез бутончетата за споделяне отдолу.

Благодаря ви!

 

Leave a Comment

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *